2025
Žiaci so špecifickými poruchami učenia z pohľadu učiteľov
SLÁMOVÁ, Tereza a Jan VIKTORINZákladní údaje
Originální název
Žiaci so špecifickými poruchami učenia z pohľadu učiteľov
Název česky
Žáci se specifickými poruchami učení z pohledu učitelů
Název anglicky
Pupils with Specific Learning Disabilities from the Perspective of Teachers
Autoři
SLÁMOVÁ, Tereza a Jan VIKTORIN
Vydání
Studia Scientifica Facultatis Paedagogicae Universitas Catholica Ružomberok, Ružomberok, VERBUM – vydavateľstvo Katolíckej univerzity v Ružomberku, 2025, 1336-2232
Další údaje
Jazyk
slovenština
Typ výsledku
Článek v odborném periodiku
Obor
50302 Education, special
Stát vydavatele
Slovensko
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Odkazy
Označené pro přenos do RIV
Ano
Organizační jednotka
Ambis Univerzita
Klíčová slova česky
specifické poruchy učení; inkluzivní vzdělávání; žák; učitel; škola hlavního vzdělávacího proudu; formy a metody výuky
Klíčová slova anglicky
specific learning disabilities; inclusive education; pupil; teacher; mainstream school; forms and methods of teaching
Štítky
Příznaky
Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 4. 4. 2025 13:02, PhDr. Mgr. Jan Viktorin, Ph.D.
V originále
Hlavným cieľom výskumnej štúdie bolo popísať súčasný pohľad učiteľov na žiakov so špecifickými poruchami učenia navštevujúcich bežné základné školy. Na základe hlavného cieľa boli stanovené čiastkové ciele, a to zistiť, aké metódy používajú učitelia základných škôl pri vzdelávaní žiakov so špecifickými poruchami učenia, aké didaktické pomôcky používajú učitelia pri vzdelávaní žiakov so špecifickými poruchami učenia a aký postup volia učitelia pri podozrení na špecifické poruchy učenia. Na dosiahnutie cieľov výskumnej štúdie bola použitá kvalitatívna metóda s technikou pološtruktúrovaného rozhovoru. Výskumná štúdia ukázala, že učitelia základných škôl využívajú pri vzdelávaní žiakov so špecifickými poruchami učenia rôzne metódy a formy hodnotenia, ktoré umožňujú začlenenie týchto žiakov do bežnej triedy. Vo vyučovaní je pre učiteľov kľúčový individuálny prístup k žiakom so špecifickými poruchami učenia, ktorý sa prejavuje v mnohých oblastiach.
Česky
Hlavním cílem výzkumné studie bylo popsat současný pohled učitelů na žáky se specifickými poruchami učení navštěvující běžné základní školy. Na základě hlavního cíle byly stanoveny dílčí cíle, a to zjistit, jaké metody používají učitelé základních škol při vzdělávání žáků se specifickými poruchami učení, jaké didaktické pomůcky používají učitelé při vzdělávání žáků se specifickými poruchami učení a jaký postup volí učitelé při podezření na specifické poruchy učení. K dosažení cílů výzkumné studie byla použita kvalitativní metoda s technikou polostrukturovaného rozhovoru. Výzkumná studie prokázala, že učitelé základních škol využívají při vzdělávání žáků se specifickými poruchami učení různé metody a formy hodnocení, které těmto žákům umožňují zařazení do běžné třídy. Ve výuce je pro učitele klíčový individuální přístup k žákům se specifickými poruchami učení, který se projevuje v mnoha oblastech.