JANÍČKO, Martin. Karel Marx a jeho postoj k vybraným politickým přesahům idealismu. Scientia et Societas. Praha: NC Publishing, a.s., 2016, roč. 2016, č. 2, s. 113-122. ISSN 1801-7118.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Karel Marx a jeho postoj k vybraným politickým přesahům idealismu
Název česky Karel Marx a jeho postoj k vybraným politickým přesahům idealismu
Název anglicky Karl Marx and His Stance on Selected Political Overlaps of the Idealist Philosophy
Autoři JANÍČKO, Martin (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Scientia et Societas, Praha, NC Publishing, a.s. 2016, 1801-7118.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 50601 Political science
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Kód RIV RIV/02819180:_____/16:#0000068
Organizační jednotka Výzkumné centrum BIVŠ, z.ú.
Klíčová slova česky Karel Marx; materialismus; dialektika; idealistická filosofie; politika; společnost; objekt; subjekt
Klíčová slova anglicky Karl Marx; materialism; dialectic; German idealism; politics; society; object; subject
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnil: Dr. Jan Lachman, učo 23574. Změněno: 10. 4. 2017 14:09.
Anotace
Stať pojednává o pohledu Karla Marxe na některé aspekty německé idealistické filosofie, jež mají politické a společenské přesahy, se zaměřením na Georga Friedricha Hegela jakožto hlavního představitele spíše ne zcela sourodého směru. Marxovy námitky, přesněji řečeno jeho kritické postoje k této filosofii a názory na ni, se přirozeně nesou v duchu celé Marxovy teoretické koncepce, která v podstatě vznikla prostřednictvím jeho díla a obecně lze tvrdit, že jsou pak také i její součástí (Marxova kritika tehdejšího stavu filosofie dala právě částečně i vzniknout jeho vlastnímu filosofickému učení). Marxovo učení je silně materialistické, ale je třeba také zejména pozorně sledovat proměnu „mladého Marxe“, zejména filosofa, ve „starého Marxe“, zejména ekonoma, píšícího Kapitál, která byla také jedním ze zásadních prvků jeho konečného rozchodu s hegeliánskou a potažmo s celou německou idealistickou filosofií.
Anotace anglicky
The article examines Karl Marx’s approach to selected political aspects of German idealist philosophy. Particular focus is put on Marx’s stance vis-a-vis Georg Friedrich Hegel. We analyse what Marx had in common with this philosophical school and where he diverged. Marx’s views on idealist philosophy are elaborated, with other sources of his doctrine, particularly English classical economics and “social reformers”, folded in to the analysis. Although Marx’s scientific affiliation is still a matter of controversy, we claim that his careful attention to idealist philosophy shows he acknowledged the need to engage with them, and that the German idealists had a profound impact on Marx and became a cornerstone of his thinking. Competing streams of thought put forward by Kant, Hegel, Schelling, Fichte and especially Feuerbach posed lifelong intellectual challenges that compelled Marx to refashion idealist philosophy into his mode of materialism. Leaving aside political economy, we argue that German idealism is the true basis for Marx’s materialism. Even so, Marx is now regarded as a sociologist more than a philosopher, since the crux of his materialism had been laid down well before he started to “change the world instead of merely interpreting it”.
VytisknoutZobrazeno: 19. 8. 2022 22:32